Local elections 2018 results

Audley & Queen`s Park

  • Turnout: 36.07%
  • Total votes cast:2187
Name of Candidate Party Votes
BATAN Maryam Labour Party 1515 Elected
JAN-VIRMANI Yusuf Labour Party 1528 Elected
KHAN Tariq Green Party 316
HAQ, Zafar UI The Conservative Party Candidate 308
PARKER Lee The Conservative Party Candidate 219
SIDAT Salim Labour Party 1484 Elected​
Spoilt 18

Back to menu

Bastwell & Daisyfield

  • Turnout:44.4%
  • Total votes cast:2593
Name of Candidate Party Votes
AKHTAR Parwaiz Labour Party 2192 Elected
COKER Michaely The Conservative Party Candidate 183
EASTHAM Andrew The Conservative Party Candidate 193
HUSSAIN Iftakhar Labour Party 2114 Elected
HUSSAIN Shaukat Labour Party 2075 Elected​
WINKLEY RIDING Francis Mathew The Conservative Party Candidate 166
Spoilt 27

Back to menu

Billinge & Beardwood

  • Turnout: 44.93%
  • Total votes cast: 2641​
Name of Candidate Party Votes
ALI Imtiaz The Conservative Party Candidate 1080
DALEY Julie Margaret The Conservative Party Candidate 1206 Elected
ESA Sabir The Conservative Party Candidate 1159
FAZAL Tasleem Labour Party 1273 Elected
FLOYD Jackie Labour Party 1192 Elected
MAHMOOD Arshid Labour Party 1182
Spoilt 48

Back to menu

Blackburn Central

  • Turnout: 29.7%
  • Total votes cast: 1720
Name of Candidate Party Votes
AFZAL Saima Labour Party 1174 Elected
HUSSAIN Faryad Labour Party 1127 Elected
KHAN Zamir Labour Party 1215 Elected
MAKDA Abdul Gaffar The Conservative Party Candidate 326
SINDHU Rizwana The Conservative Party Candidate 236
SZARY Filip The Conservative Party Candidate 218
Spoilt 63

Back to menu

Blackburn South & Lower Darwen

  • Turnout: 29.47%
  • Total votes cast: 1675
Name of Candidate Party Votes
GEE Denise Conservative Party Candidate 1029 Elected
GIBSON Matt Labour Party 645
HUMPHRYS Tony Labour Party 624
NUTTALL Carl Peter Labour Party 610
SLATER Jacquie Conservative Party Candidate 1055 Elected
SLATER John Harold Conservative Party Candidate 1014 Elected​
Spoilt 36

Back to menu

Blackburn South East

  • Turnout: 23.29%
  • Total votes cast: 1413
Name of Candidate Party Votes
BAMBER Joan The Conservative Party Candidate 346
HUSSAIN Athshaam The Conservative Party Candidate 263
KAY Andy Labour Party 811 Elected
MADIGAN Michael Andrew UK Independence Party (UKIP) 280
MCGURK Vicky Ellen Labour Party 773 Elected
SHORROCK Jim Labour Party 826 Elected
Spoilt 18

Back to menu

Darwen East

  • Turnout: 1801
  • Total votes cast: 28.86%
Name of Candidate Party Votes
BROWNE Paul Nathaniel Liberal Democrat 723
DAVIES Roy Peter Liberal Democrat 800 Elected
OATES Jane Margaret Labour Party 828 Elected
PERKINS Lynn Conservative Party Candidate 293
RICHARDS Kieran Robert Labour Party 750 Elected​
SHEPHERD Katrina Louise Labour Party 714
SLATER Ryan John David Conservative Party Candidate 341
TOPPING Emily Kate Conservative Party Candidate 265
Spoilt 15

Back to menu

Darwen South

  • Turnout: 33.13%
  • Total votes cast: 2038
Name of Candidate Party Votes
BALL Lee Austin Labour Party 624
CONNOR Kevin Conservative Party Candidate 934 Elected​
CRAWSHAW Morgan Ann Labour Party 577
HEPPLE Joan Liberal Democrats 545
HUGGILL Simon Liberal Democrat 574
ROSE Sarah Louise Labour Party 598
SALTON Lilian Gladys Conservative Party Candidate 817 Elected
SLATER Neil Andrew Conservative Party Candidate 874 Elected
Spoilt 9

Back to menu

Darwen West

  • Turnout: 38.43%
  • Total votes cast: 2495
Name of Candidate Party Votes
BROOKFIELD Stephanie Rose Labour Party 1146 Elected
GRIMSHAW Ian John UK Independence Party (UKIP) 131
MORGAN Joe Wilson Conservative Party Candidate 997
SMITH David Labour Party 1344 Elected
TAPP Konrad Jan Conservative Party Candidate 1096
TAYLOR Brian Labour Party 1237 Elected​
WALKER Andrew Stuart Conservative Party Candidate 1056
Spoilt 10

Back to menu

Ewood

  • Turnout: 1740
  • Total votes cast: 27.87%
Name of Candidate Party Votes
BATESON Maureen Labour Party 993 Elected
CASEY Jim Labour Party 889 Elected
GROVES Jamie Labour Party 928 Elected​
MCGARVEY Maureen The Conservative Party Candidate 634
MURRAY Keith Vincent The Conservative Party Candidate 680
NEEDHAM Martin The Conservative Party Candidate 583
Spoilt
21

Back to menu

Little Harwood & Whitebirk

  • Turnout:38.05%
  • Total votes cast:2214
Name of Candidate Party Votes
IQBAL Asad The Conservative Party Candidate 380
MCFALL Pat Labour Party 1550 Elected
NOONE Arlene UK Independence Party (UKIP) 193
PATEL Abdul Samad Labour Party 1533 Elected
PATEL Ismail The Conservative Party Candidate 356
SURVE Naushad Labour Party 1490 Elected​
WALSH David Robert The Conservative Party Candidate 414
Spoilt 21

Back to menu

Livesey with Pleasington

  • Turnout: 38.43%
  • Total votes cast:2334
Name of Candidate Party Votes
HARDMAN Derek James The Conservative Party Candidate 1629 Elected
HOLLINGS Pete Labour Party 623
MARROW Paul David The Conservative Party Candidate 1578 Elected
MASON Paul Rigby Labour Party 560
PEARSON John Christopher Conservative Party Candidate 1583 Elected​
WHALLEY Ashley Richard Labour Party 560
Spoilt 30

Back to menu

Mill Hill & Moorgate

  • Turnout: 30.48%
  • Total votes cast:1739
Name of Candidate Party Votes
GUNN Julie Louise Labour Party 948 Elected
LONGBOTTOM Michael UK Independence Party (UKIP) 236
PEARSON Judith Anne The Conservative Party Candidate 494
RUSSELL Mark The Conservative Party Candidate 537
SMITH Jim Labour Party 959 Elected
TALBOT Damian Labour Party 903 Elected​
TOLLEY Ann Marie Helen The Conservative Party Candidate 510
Spoilt 3

Back to menu

Roe Lee

  • Turnout: 37.5%
  • Total votes cast:2284
Name of Candidate Party Votes
AFZAL Bilal The Conservative Party Candidate 802
ALI Asghar The Conservative Party Candidate 783
LIDDLE Sylvia Labour Party 1253 Elected
RILEY Phil Labour Party 1292 Elected
TEMPERLEY Tommy The Conservative Party Candidate 875
WHITTLE Ron Labour Party 1222 Elected​
Spoilt 33

Back to menu

Shear Brow & Corporation Park

  • Turnout: 48.97%
  • Total votes cast: 2943
Name of Candidate Party Votes
AKHTAR Hussain Labour Party 1947 Elected
HUSSAIN Mahfooz Labour Party 1547 Elected
KHONAT Suleman Labour Party 2270 Elected​
MARROW Mark The Conservative Party Candidate 255
PATEL Muntazir 960
SAJID Naseer The Conservative Party Candidate 325
VOEGT Helen Alexandria Roscoe The Conservative Party Candidate 583
Spoilt 36

Back to menu

Wensley Fold

  • Turnout:42.37%
  • Total votes cast:2502
Name of Candidate Party Votes
FIELD Robin Richard Cubitt The Green Party 403
HARLING Dave Labour Party 1781 Elected
KHAN Mohammed Labour Party 1853 Elected
MAHMOOD Quesir Labour Party 1742 Elected​
MAHMOOD Tariq The Conservative Party Candidate 415
MARROW Mags The Conservative Party Candidate 314
SABIR Ghulam The Conservative Party Candidate 248
Spoilt 48

Back to menu

West Pennine

  • Turnout: 43.87%
  • Total votes cast: 2721
Name of Candidate Party Votes
EAST John Liberal Democrat 581
HOLLINGS David John Labour Party 648
JACKSON Matt Labour Party 702
RIGBY Colin Conservative and Unionist Party 1411 Elected
RIGBY Jean Valerie Conservative and Unionist Party 1369 Elected
ROWLEY Jude David Labour Party 697
SLATER Julie Helen Conservative Party Candidate 1530 Elected​
Spoilt 36

Back to menu​​​​​​​​​​

We use cookies, just to track visits to our website, we store no personal details. Show ACCEPT COOKIES / DECLINE COOKIES option